+90 216 304 04 05 / 304 29 27

FAALİYETLERİMİZ

Kartuş Toner Geri Dönüşümü

 Dünya’da toner üretiminde 3 litre ham petrole ihtiyaç duyulmaktadır, her geri kazanılan toner tasarruf sağlamaktadır. Dünya’da atık toner geri dönüşüm şirketleri uzun yıllardır bulunmalarına rağmen, yinede tonerlerin % 90’ı çöpe karışmaktadır, oysaki çoğu toner ve kartuşlar geri dönüştürülebilmektedirler. Atık Toner kartuşların geri dönüşümü birincil hammadde kullanımını azaltmakla birlikte doğal kaynakları korumaktadır. Ayrıca tonerler çözücü madde içerdiklerinden dolayı Tehlikeli Atık sınıfında yer almaktadır. 1 ile 10 mikron arasındaki toner tozu nefes alırken kolayca ciğerlere ulaşabilmektedir ve bu yüzden kanser ve astım hastalığına yol açabilmektedirler. İnsan sağlığına da zararları olan Toner Kartuşlar, doğru prosesler ile işleme tabii tutulmalı, işleme esnasında yüksek derecede iş güvenliği sağlanmalıdır.

 

Bu zamana kadar Türkiye’de yakma tesislerine gönderilen Tonerler geliştirdiğimiz kapalı sistemimiz ile mekanik olarak işlenerek geri kazanımı mümkün fraksiyonlara ayrıştırılmakta ve aynı zamanda toner tozu da tutulabilmektedir. Plastik, Demir, Alüminyum, Mıknatıs vs. içeren Toner Kartuşlar % 98 hammaddesel olarak değerlendirilebilmektedir. Atık Toner Kartuşların % 42’sini oluşturan Plastik tekrar başka bir üründe kullanılması için piyasaya verilmektedir.

 

Şirketimiz elektronik atık kapsamında alabildiği atıkları özel geri dönüşüm yöntemleri ve uygun geri kazanım prosesleri ile işlemekte ve yüksek kalitede hammadde geri kazanımı sağlamaktadır. Aynı zamanda şirketimiz imalat süreçlerine kazandırılan ayrıştırılmış fraksiyonların kalitesine son derece önem vermektedir.