+90 216 304 04 05 / 304 29 27

FAALİYETLERİMİZ

Ömrünü Tam. Araç Geri Dönüş.

 “Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 30 Aralık 2009'da 27448 no'lu Resmi Gazete'de yayınlanan"Ömrünü Tamamlamış Araçların Kontrolü Hakkında Yönetmelik" Ocak 2011 tarihi itibarıyla yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmelik gereğince  Eroğlu Geri Dönüşüm olarak Ömrünü Tamamlamış Araç (ÖTA) ve araç bakımlarından çıkan parçaların toplanması ve geri dönüşüm sürecinde hizmet vermekteyiz.

Yönetmeliğin çıktığı tarih itibariyle hurda araçlar Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından yetki belgesi verilmiş Ömrünü Tamamlamış Araç (ÖTA) teslim yerlerine teslim edilebilmektedir. Sizde 81 ilde yetkilendirilmiş olan Ömrünü Tamamlamış Araç Teslim Yerlerine aracınızı teslim ederek, hurda aracınızı vergiden düşürüp geri dönüşüm sürecinin başlatabilirsiniz.
Ömrünü Tamamlamış Araç Teslim Yerlerimiz tarafından 81 ilde toplanan ÖTA larımız Eroğlu Geri Dönüşüm  tarafından tesisimize getirilir. Tesise kabul edilen araçlar 15 gün içerisinde arındırılmak zorundadır.
İlk olarak elektrik kontağıyla oluşabilecek kazaları önlemek amacıyla yakıt tankı boşaltmadan önce araçtan akü çıkarılarak topraklama yapılır.
Yakıt tankı boşaltılır. Araçta LPG tankı varsa boşaltılır. Daha sonra klima gazları vakumlanarak boşaltılır.
Hava yastıkları, akünün çıkarılmasında en az yirmi dakika beklenildikten sonra boşaltılır.
Daha sonra sırasıyla, diferansiyellerinin yağları, antifiriz sıvısı, hidrolik yağlar, fren sıvısı, debriyaj sıvısı, hidrolik direksiyon sıvısı, cam suyu ve amörtisör sıvısı boşaltılır. Katalizör sökülür.
Tehlikeli madde içeren parça ve malzemeler araçtan sökülür.
Yeniden kullanılabilir parçalar araçtan sökülerek, yıkama ve temizleme işlemlerine tabi tutulur ve barkodlanır.
Lastikler, jantlar, kurşun balans ağırlıkları sökülür.
Hava yastıkları özel bir alanda patlatılır.